Tidligere FCK-stjerne skifter til Besiktas

Den tidligere FCK spiller; ghaneseren Daniel Amartey skifter fra Leicester til den tyrkiske storklub Besiktas.

Foto: AA

Af Pelle JOHANSEN

Den 28-årig Amartey spillede i sin tid 63 kampe for København inden han skiftede til engelsk fodbold og huskes måske allerbedst i hovedstaden for sit drøn af et langskudsmål mod Brøndby, der også blev nomineret til årets mål i superligaen 2015.

– Velkommen til Besiktas Daniel Amartey. Vores klub har skrevet kontrakt med den ghanesiske forsvarsspiller Daniel Amartey som en del af transfervinduet for sæsonen 2023-24. Vi tror på, at Daniel Amartey vil yde betydelige tjenester til vores klub, og vi ønsker Daniel Amartey al mulig succes med vores strålende trøje, meddeler klubben på sin hjemmeside.

– Vi foretrak Amartey. Han spillede både for Ghanas landshold og han ønskede at skifte Besiktas, siger klubbens cheftræner Senol Günes.

Amartey nåede i alt 63 kampe for FCK og 145 for Leicester fordelt over alle turneringer.

Indtast din e-mail-adresse her

Jeg vil gerne modtage nyhedsbreve fra netavisen Danturk.com direkte i min indbakke. Nyhedsbrevene giver et nyhedsoverblik og kan selvstændigt eller sammen med nyhedsoverblikket indeholde relaterede abonnementsfordele, produktnyheder, konkurrencer og tilbud. 

Det er til enhver tid muligt at framelde sig nyhedsbrevene i selve mailen. Privatlivspolitik.

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.

LÆS:  FCK tangerer rekord og fuldender perfekt søndag

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *